Diş eti ağrısı birden ortaya çıkan ve çeşitli sebeplerden dolay oluşan bu ağrılar kişinin hayatını olumsuz yönde etkiler. Diş eti ağrısı uzun sürüyor ve dil etlerinde kanama kızarıklık gibi renk değişikliği yaşanıyorsa diş doktoruna başvurmak gerekir. Dişlerimiz ne kadar önemli ise dil etleride o kadar önemli. Çünkü dişleri çene kemiğine bağlayan köprü görevi görür. Eğer diş eti zarar görür ise ve ileri derecere gelir tedavi edilmez ise bunun sonucunda diş kaybı yaşanabilir. Diş etinde ağrı, sızı ve diş eti kanamaları sık yaşanıyorsa mutlaka diş doktoruna başvurmak gerekir.

Neden Diş Eti Ağrısı Olur?

Dişlerinizin temizliğine dikkat ederken diş eti temizliğinide unutmamak gerekir. Diş eti temizliği için ayrı bir temizlik olmadan dişleri fırçalarken diş etleride temizlenmiş olur. Diş eti ağrısı sebeplerinden en temel olanı dişlerin çürğmesi ve ağız hijyenine önem verlememsinden kaynaklanır. Dişlerde olşan çürük iltihab bakteriler diş etinede sıçrayıp diş etlerininde iltihaplanmasına neden olabilir. Bu gibi durumlara Zamanında müdahale edilmediğinde diş eti ağrısına ve diş eti çekilmesi sonucunda diş kayıplarına neden olur. Eğer diş eti sağlığı dikkate alınmaz ise dişlerde de sağlık problemi yaşanır. En önemlisi ise diş eti sağlıklı olması uzun süre veya her zaman dişlerin çürüyüp dökülmesini engeller. Ve kişi kendi dişlerini kıllanmış olur. Bu nedenle diş eti ağrısı olduğunda doktora başvurulmalı ve nedeni öğrenip tedaviye başlanmalı.

Diş Eti Ağrısı Neden Olur?

Diş eti ağrısı nedenleri araştırıldığında birçok neden ortaya çıkıyor. Fakat diş eti ağrısı nedenin en temel faktörü ağız içi temizliğinin olmaması. Ağız içi dişlerde yan iç yanaklarda dilimizde bile bakteri oluşumu olur. Ağzın komple temiz tutulması diş eti sağlığı için oldukça önemli. Çünkü diş, diş eti ağız içi bir biri ile bağlantılı şekilde. Bu nedenlerin dışında diş eti ağrısına neden olan bazı etmenler şöyle;

  • Dişlerde oluşan tartarlar ve bakteriler
  • Dişlerin arasına girmiş yiyecek artıklarının temizlenmesi. Yani diş ipinin kullanılmaması
  • Sağlıksız beslenme
  • Vitaminsiz kalmak
  • Sağlığa zararlı maddeler kullanmak. Sigara, alkol gibi
  • Dişlerdeki çürükler
  • Ve bazen hamilelik döneminde oluşan diş eti hastalıkları

Bu gibi nedenler diş eti ağrısını etkileyen bazı faktörler arasında.

Kadınlarda Hamilelik Döneminde Diş Eti Ağrısı Neden Yaşanır?

Hamilelikte kadınlar her konuda çok hassas bir dönem geçirirler. Bu hassas dönemin sevebi ise hormonlardır. Östrojen ve progesteron hormonu fazla salgıladığı için bazı sorunlar yaşanabilir. Bu sorunların biride diş eti ağrısı ve diş eti kanamalarıdır. Hamile kadınların çoğunda görülen bu rahatsızlık hamilelik öncesinde dişlerin bakımı ve çürük dişlerin tedavisi yapılmalı. Dişlerin çürük olduğu ve hasslaşan diş etleri dahada kötü olabilir bu dönemde. Bunun önüne geçmek için planlı gebelik yapmak en doğru seçenek olacak.

Diş Eti Hastalıkları Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

Diş eti ağrısına sebep olan birçok faktör olduğunu ve bu faktörleri oluşum nedenlerini belirttik. Diş eti ağrısı yaşanmaması ve diş eti ağrısına iyi gelen bazı yöntemler var. Bu yöntemler uygulandığında sağlıklı diş etine sahip olmak mümkün. Çünkü diş sağlık açısından önemli olduğu kadar estetik yönünde ve kişinin yaşam şartları yönünden de önemli. Sağlıksız bir dil eti dişleride kötü gösterir. Özellikle diş eti çekilmesi diş kayıplarına neden olduğu için kişi estetik olarak kötü bir görünüme sahip olur. Bu durumda kişinin hem özgüven eksikliğine hemde estetiğinin bozulmasına neden olur. Ayrıca kişniyyaşam şartlerını olumsuz yönde etkiler. Temel ihtiyaçlarından biri olan beslenme ihtiyacının giderilmesi güçleşir. Kişinin istediğini yiyip içmesine engel olur. Diş eti ağrısı sadece diş etlerinde ağrı yapmaz. Bazen şiddetli ağrılar dişlerin de ağrımasına ve baş ağrısına da sebep olabilir. Ayrıca diş etinde oluşan iltihap boğaz iltihabına da sebep olabilir.

Dİş Eti Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Eti Ağrısına Ne iyi Gelir?

Dİş eti ağrısı yaşandığı zaman ve uzun süre bu ağrı geçmediği zaman mutlaka bir diş hekimine başvurmak gerekir. Diş eti ağrısına iyi gelen evde uygulanacak bazı yöntemler var. Bu doğal yöntemleri söylemeden önce en temel çözümü diş doktoruna gitmek olur.

Evde diş eti ağrısı geçirmek için tuzlu su ile gargara yapmak, diş etlerine soğuk pres yapmak ve karanfil ile geçici çözümler bulunabilir. Bunların dışında ağrı kesici ilaçlarla dail eti ağrısını geçirmek mümkün. Fakat diş etinde oluşan enfeksiyonu dişçiye giderek diş doktorunun tedavisi ve ilaç tedavisi ile geçirmek şart. Tabi dişçi sonrası kullanılan ilaç ile düş eti rahatsızlığı giderilebilir. Fakat bu dil eti rahatsızlığını tekrar yaşamamak için evde mutlaka bazı yöntemleri rutin olarak yapmak gerekir. Bu yöntemler;  Yemeklerden sonra mutlaka dişleri fırçalamak. Diş ipi kullanmak ve ağız içini komple temizlemek için gargara yapmak. Sağlığa zararlı maddelerden uzak durarak sağlıklı beslenmektir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Size nasıl yardımcı olabiliriz?